Rekuperacja - skuteczna wentylacja nowoczesnego domu

Rekuperacja - skuteczna wentylacja nowoczesnego domu
Nowoczesne budownictwo dąży do budowy domów bardzo dobrze wyizolowanych, które działają jak termos, dusząc powietrze w środku. Domy te posiadają wentylację grawitacyjną. Jednakże aby wentylacja grawitacyjna zadziałała, musi otrzymać powietrze np. z nieszczelności. W przypadku domów pasywnych czy energooszczędnych to rozwiązanie po prostu nie działa. Pewnie niektórzy pamiętają, jak kiedyś podkładało się np. ręczniki pod okna, aby zimą nie wiało. Teraz tego nie ma. Jednakże pytanie brzmi, czy takie rozwiązanie jest zdrowe dla nas? Tak, jeśli zastosujemy odpowiedni system wentylacyjny.

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, czyli wymuszona, dzięki której oprócz wymiany powietrza, nie tracimy ciepła, które jest w budynku. W przeciwieństwie do tradycyjnego wietrzenia poprzez otwarcie okien, przy mechanicznej wymianie powietrza, nie wpada do domu zimny powiew. Zużyte powietrze poprzez oddychanie, kurz, zapachy i inne zanieczyszczenia bytowe zostaje usunięte, a do budynku wpada świeże.

Rekuperator usuwa na zewnątrz zużyte powietrze, ale jednocześnie pobiera z niego ciepło. Następnie zaciąga świeże powietrze z dworu i ogrzewa ciepłem odzyskanym wcześniej. Powietrze nawiewane i usuwane są zawsze w tej samej proporcji. Ważne jest to, że powietrze usuwane nie ma kontaktu z świeżym. Wdmuchane do pomieszczeń ciepłe powietrze jest zatem świeże i czyste, a to za sprawą dwóch filtrów, które usuwają bakterie, wirusy i alergeny i dodatkowo je jonizują. Kratka założona na żaluzji czerpni oraz filtry dodatkowo wyłapują muchy, komary i inne insekty. Bez otwierania okien, bez strat energii, wszędzie, zawsze oddychacie świeżym filtrowanym powietrzem. To ogromny komfort, którego nie da się osiągnąć w domach z wentylacją grawitacyjną. A jeśli dodatkowo chcesz otworzyć okno - nie ma problemu, choć musisz wziąć pod uwagę, że wpuszczasz zimne powietrze.

Dzięki rekuperacji można zaoszczędzić nawet 50% kosztów ogrzewania budynku!

Posiadając rekuperację nie ma potrzeby montażu kominów wentylacyjnych, a trasa kanałów wentylacyjnych jest zoptymalizowana, co zapobiega kolizjom z innymi instalacjami. Sam rekuperator może znajdować się w dowolnym miejscu, wybranym tak, aby nie przeszkadzał.

Rekuperację można zaprojektować w każdym domu i budynku. Najlepiej zaplanować ją na etapie projektu, a następnie skonsultować wybrany projekt ze specjalistą od rekuperacji. Pierwszy etap prac montażowych rozpoczyna się w stanie surowym zamkniętym. Rekuperację można wzbogacić gruntowym wymiennikiem ciepła, dzięki któremu pozyskamy darmową energię z ziemi.

Przy instalacji rekuperacji uważaj na:

  • najtańsze oferty - nie oznaczają, że system będzie działał poprawnie,
  • sprawność rekuperacji - wybierz system o najwyższym, możliwym odzysku ciepła,
  • firmę instalacyjną - współpracuj ze specjalistami,
  • czas montażu rekuperacji - im wcześniej zaczniesz, tym lepiej!