Pompa ciepła do starego domu?

Pompa ciepła do starego domu?

Pompy ciepła to urządzenia, które są kojarzone z nowym budownictwem. Jednak świetnie sprawdzą się także w starych budynkach.

W związku z rosnącymi cenami i problemami z dostępem do paliw kopalnych, obserwujemy wzrost zainteresowania wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii. Źródła takie są przyjazne dla środowiska i przede wszystkim darmowe np. energia cieplna z powietrza. Energia z powietrza, wykorzystana przy użyciu pompy ciepła, może posłużyć do ogrzania ciepłej wody użytkowej czy wody centralnego ogrzewania. Sposób działania jest bardzo prosty. Jednostka zewnętrzna pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje je, za pomocą czynnika roboczego, do jednostki wewnętrznej. Pozyskana energia cieplna wykorzystywana jest do ogrzania wody krążącej w instalacji budynku.

Zastosowanie pompy ciepła w starym budownictwie

Uwzględnienie pompy ciepła przy projektowaniu budynku, znacznie ułatwia montaż i dostosowanie jej do potrzeb projektowych. W przypadku starszego budownictwa instalacja wymaga odpowiedniego przygotowania. Aby ogrzewanie pompą ciepła w starym budownictwie było efektywne, dom powinien być odpowiednio ocieplony. Właściwe ocieplenie dotyczy również wykorzystania innych źródeł ciepła. Nieszczelne okna i nieocieplone ściany powodują znaczną utratę ciepła, co wymusza konieczność instalacji urządzeń o większej mocy, wydłużając tym samym czas zwrotu inwestycji. Dlatego jeżeli budynek nie został ocieplony, przed instalacją pompy ciepła, warto przeprowadzić jego termomodernizację.

Pompa ciepła sprawnie współpracuje z grzejnikami

Pompa ciepła to urządzenie, które współpracuje nie tylko z ogrzewaniem podłogowym ale także z grzejnikami ściennymi. Warto pamiętać o tym, że grzejniki starego typu wymagają zasilania wodą o temperaturze 70°C, a nawet 90°C. Dlatego, aby ogrzewanie było efektywne, należy zainstalować grzejniki niskotemperaturowe, które zasilane są wodą o temperaturze 40–50°C.

Dofinansowanie z programu “Czyste powietrze”

W ramach programu “Czyste powietrze” udzielane jest wsparcie dla osób, które chcą zainwestować w ekologiczne rozwiązania. Decydując się na termomodernizację starego domu można skorzystać z ulgi podatkowej w wysokości do 53000 zł. Można to połączyć z zakupem pompy ciepła, ale musi ona spełniać wymagania projektowe. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od dochodów i może pokryć od 30% do 90% kosztów inwestycji.

Hybrydowe pompy ciepła - rozwiązanie do starych i nowych budynków

Hybrydowe pompy ciepła to połączenie dwóch technologii - tradycyjnej pompy ciepła i kondensacyjnego kotła gazowego. Domyślnie urządzenie wykorzystuje energię cieplną z powietrza do ogrzewania cwu i co, a w razie potrzeby oprogramowanie uruchamia kocioł gazowy zasilany gazem ziemnym lub propanem. Sterownik urządzenia hybrydowego sam dobiera najefektywniejsze źródło ciepła, optymalizując koszty ogrzewania.

Hybrydowe pompy ciepła spełniają wymagania programu “Czyste powietrze” i dostępne są w ofercie firmy Marlin.


W ofercie hurtowni i salonu Marlin dostępne są urządzenia wiodących na rynku producentów, które spełniają wszystkie wymogi związane z dofinansowanie z programu “Czyste Powietrz Plus”. Skontaktuj się z naszym ekspertem, który przygotuje ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb wraz z usługą montażu.

Chcesz wiedzieć jak działa popma ciepła? Zobacz nasz artykuł https://www.marlin.com.pl/aktualnosci-i-porady/co-to-jest-i-jak-dziala-pompa-ciepla

Jak działamy?


1. Kontakt

Skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów.


2. Wizyta

Nasz ekspert przyjedzie na miejsce inwerstycji.


3. Oferta

Na podstawie zebranych informacji przygotowana zostanie kompleksowa oferta.


4. Realizacja

Finalizacja zamówienie. Dostawa i montaż.

immergas
viessmann
bosch
beretta
atlantic
de dietrich
vaillant
lg
kospel
ricom
defro
alnor

Zapytaj o ofertę

Marlin Krotoszyn
Krotoszyn, ul. Rawicka 46
e-mail:marlin@marlin.com.pl

tel. 533 341 195

Marlin Warszawa
Ożarów Maz., Macierzysz, ul. Sławęcińska 7
email: warszawa@marlin.com.pl

tel. 451 163 782

Marlin Poznań
Poznań, ul. Ustrzycka 12
email: poznan@marlin.com.pl

tel. 534 309 286