Jak przygotować pompę ciepła do sezonu grzewczego?

Jak przygotować pompę ciepła do sezonu grzewczego?
Rozpoczęcie sezonu grzewczego to nie tylko zmiana trybu pracy naszego urządzenia grzewczego. Ważne jest, aby dobrze zweryfikować jego najważniejsze elementy, tak by zminimalizować ewentualne ryzyko wystąpienia usterki.

Przedstawiamy najważniejsze punkty z listy serwisanta:

  1. połączenia elektryczne - sprawdź jakość wszystkich połączenia oraz stan przewodów elektrycznych
  2. przewody freonowe - zweryfikuj ich stan - ważne by nie miały śladów zużycia lub fizycznego uszkodzenia
  3. lamele wymiennika jednostki zewnętrznej - usuń z nich wszelkie zanieczyszczenia, jak: kurz, liście, naloty - wykorzystując do tego sprężone powietrze lub pędzel z delikatnym włosiem (czyste lamele to lepsze odprowadzenie wody i zmniejszenie ryzyka zamarznięcia)
  4. wycieki - zweryfikuj czy w instalacji hydraulicznej i freonowej nie występują wycieki. Zobaczy czy wszystkie śruby są odpowiednio dokręcone. Zdarza się, że po ostatnim sezonie grzewczym, któreś śruby mogły się poluzować
  5. mocowania jednostki zewnętrznej - sprawdź czy wszystkie elementy mocujące jednostkę nie mają luzów
  6. filtry - wyczyść lub wymień wszystkie filtry (magnetyczne lub siatkowe) występujące w układzie hydraulicznym
  7. pompy obiegowe - zweryfikuj stan pomp obiegowych występujących w instalacji grzewczej. Mogą one bowiem być zastałe lub zajść kamieniem przez co wirnik może być zablokowany.
  8. grzejniki - zweryfikuj stan termostatów przez kilkukrotne ich przekręcenie od min. do max.
  9. regulacja ustawień pompy ciepłą - jeżeli w poprzednim sezonie grzewczym ustawienia pompy były dla Ciebie odpowiednie, to nie zmieniaj ich w tym sezonie. Ewentualną korektę wprowadzisz już na działającym układzie.

Jeżeli uważasz, że nie jesteś w stanie wykonać powyższych czynności samodzielnie, zleć wykonanie przeglądu swojemu serwisantowi. Będziesz miał pewność, że Twoja pompa będzie gotowa do sezonu.


Jesteśmy oficjalnym dystrybutorem pomp ciepła wiodących producentów. Potrzebujesz dobrać pompę ciepła do swoich lub klienta potrzeb?
Skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści przygotują dla ciebie optymalne rozwiązanie grzewcze.

Krotoszyn: 533341195, marlin@marlin.com.pl • Warszawa: 508176854, 508176805, warszawa@marlin.com.pl • Poznań: 533336135, poznan@marlin.com.pl.

Immergas
Bosch
Viessmann