Które ogrzewanie jest najtańsze?

Które ogrzewanie jest najtańsze?

Budujemy nowy dom, który znajduje się w miejscu, gdzie jest dostępny gaz i prąd, dzięki czemu możemy dowolnie wybrać i zastosować każde źródło ogrzewania. I pojawia się nie lada problem - który system wybrać?

Teraz każdy stawia na ekologię, bo czy jest ktoś, kto otwarcie przyzna się, że nie zależy mu na czystym środowisku? Oczywiście, że nie. Ale nie czarujmy się, ekologia to sprawa globalna, a nasze ogrzewanie to bardziej sprawa lokalna, która dotyka zwłaszcza naszego portfela. Więc, oprócz ideologicznych pobudek wyboru źródła ogrzewania - pojawiają się te bardziej przyziemne - koszt zakupu urządzenia grzewczego, koszt montażu, osprzętu i instalacji, a następnie koszty użytkowania.

W internecie znajdziemy wiele artykułów producentów urządzeń grzewczych, w których każdy przekonuje, że właśnie to urządzenie sprawi, że koszty ogrzewania będą najniższe, niektórzy uważają nawet, że wcale ich nie będzie. Producenci zachęcają do zakupu wieloma promocjami, które potrafią znacznie obniżyć cenę danego urządzenia, o takie promocje warto zapytać sprzedawców w Marlinie.

Jaka jest prawda?
Może zaczniemy od tego jakie systemy ogrzewania mamy na rynku. Możemy podzielić je ze względu na źródło spalanego paliwa: kotły gazowe, kotły elektryczne, kotły stałopalne, kotły pelletowe oraz pompy ciepła.

  1. Kotły stałopalne zasypowe

    Kocioł zasypowy to piec, w którym do komory spalania musimy dostarczyć porcję opału ręcznie. Spalanie odbywa się na ruszcie stałym bez wykorzystania automatyki i energii elektrycznej. Nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej i dzięki temu w połączeniu z grawitacyjnym systemem instalacji c.o. mogą pracować nawet w przypadku braku prądu.

    Kotły stałopalne są dosyć tanie zarówno w zakupie, jak i w użytkowaniu, ale mają niską sprawność oscylującą w granicach 60 - 65%. Można w nich spalać między innymi: węgiel, miał, drewno. O kocioł należy stale dbać - samodzielnie rozpalać, uzupełniać wsad, usuwać popiół, czyścić wymiennik i kanały spalinowe z sadzy i złogów smoły.

  2. Kotły stałopalne na ekogroszek

    Kotły stałopalne na ekogroszek są mniej wymagające w stosunku do kotłów tradycyjnych, a do ich zasilenia potrzebny jest ekogroszek. Dzięki niemu pozostaje stosunkowo mało popiołu.

    Ekogroszek ma niską cenę zakupu, a wysoką sprawnością spalania, dlatego cieszy się dużą popularnością. Ten rodzaj opału jest zaliczany do paliw ekologicznych.

    Kotły na ekogroszek nie wymagają ciągłej obsługi. Wyposażone są w automatyczny podajnik, dzięki któremu wystarczy napełnić kosz zasypowy raz na kilka dni, a sterownik zarządzający podajnikiem sam będzie odpowiednio dostarczał odpowiednią porcję opału do komory spalania.

  3. Kotły gazowe

    Są bardzo popularnymi urządzeniami grzewczymi wykorzystywanymi w gospodarstwach domowych, które pobierają paliwo w postaci gazu ziemnego. Kocioł gazowy musi być odpowiednio zabezpieczony, a następnie serwisowany. Sterowniki do pieca umożliwiają całkowitą kontrolę nad tym, by kocioł działał według zadanych parametrów. Kotły dzielimy na tradycyjne i kondensacyjne.

    Kotły kondensacyjne powoli wypierają zwykłe kotły gazowe. Dzieje się tak, ponieważ są one zdecydowanie bardziej efektywne. Bardzo często kotły gazowe są uzupełnieniem odnawialnych źródeł energii, które pozyskują między innymi pompy ciepła. Kotły gazowe charakteryzują się kompaktową budową i dużą wygodą użytkowania. Obecnie najbardziej ekonomiczne są kotły kondensacyjne, które zużywają mniej gazu.

  4. Kotły elektryczne

    Energia elektryczna jest coraz bardziej popularną formą zasilania systemów grzewczych. Konsumenci doceniają wygodę jaką niesie za sobą instalacja sprzętów zasilanych prądem, które charakteryzują się nowoczesną technologią, wydajnością oraz bezobsługową pracą. Mogą współpracować z ogniwami fotowoltaicznymi, dzięki czemu koszty ogrzewania są znikome.

    Z danych wynika, że budowa całej instalacji grzewczej, która została oparta na kotle elektrycznym, jest tańsza niż w oparciu o kocioł gazowy, olejowy czy na paliwo stałe.

  5. Kotły pelletowe

    Są kolejną alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania. Pellet, który oznacza nic innego jak oznacza granulkę, jest w praktyce paliwem opałowym w postaci granulatu sporządzonego z odpadów drzewnych: trocin, wiórów i zrębków. Podobnie, jak w przypadku opalania ekogroszkiem, w przypadku pelletu podczas spalania powstaje niewielka ilość popiołu. Pracą kotła zarządza elektroniczny system sterujący, którą można także kontrolować przy użyciu smartfona.

    Kotły pelletowe są wygodne w użytkowaniu, ekologiczne i ergonomiczne, a koszty ich użytkowania będą zadowalające. Świetnie pracują nawet w niskim zakresie mocy grzewczej.

  6. Pompy ciepła

    Pompy ciepła to urządzenia, które pobierają energię cieplną z otoczenia budynku, może to być powietrze, grunt lub woda, a następnie oddają ją do instalacji c.o. Energia pozyskana w ten sposób jest ekologiczna, a koszty eksploatacji niewielkie. Energia z pompy ciepła może być wykorzystana do ogrzania budynku, wody użytkowej lub schłodzenia pomieszczeń w czasie upałów.

    Ten system nie cieszy się jeszcze powszechną popularnością i nie każdy chce się na niego zdecydować. Krążąca ogólnie opinia, że system ten jest drogi w inwestycji nie przysparza mu zwolenników, ale biorąc pod uwagę, że decydując się na pompę ciepła nie trzeba posiadać typowej kotłowni, nie ma też problemu z magazynem opału, nie trzeba budować komina, ani posiadać przyłącza instalacji gazowej na zewnątrz i wewnątrz domu, może okazać się, że koszty rozkładają się tak, że stopa zwrotu będzie większa niż użytkowanie tradycyjnego kotła. Gruntowa pompa ciepła gruntowa może samodzielnie ogrzać dom przez cały rok, nawet podczas silnych mrozów (marki Viessmann).

    Z roku na rok coraz więcej inwestorów wybiera ten sposób ogrzewania domu, na czele stoją pompy ciepła gruntowe, ale zwiększa się udział pomp ciepła powietrze-woda.


Policzmy koszty ogrzewania:

Pomijając w tym momencie zakup instalacji, zwróćmy uwagę na koszty ogrzewania domu. Aby je policzyć oprzemy się o jednostkę 1 KWh, czyli kilo-wato-godzinę, która mówi nam ile energii zostanie zużytej w ciągu godziny.

Każdy budynek potrzebuje innej ilości energii, która zależy od stopnia izolacyjności termicznej otworów (okien, drzwi), eliminacji mostków termicznych, ocieplenia ścian, podłogi, izolacji dachu, zużycia ciepłej wody użytkowej oraz skuteczności wentylacji.

Szacuje się, że w ciągu roku, w zależności od stopnia izolacyjności budynku, potrzeba:

  1. W domu pasywnym - ok 20 kWh / m2 / rok
  2. W domu dobrze ocieplonym - ok 80 kWh / m2 / rok
  3. W domu średnio ocieplonych - ok. 100 kWh / m2 / rok
  4. W domu nieocieplonym - 120 kWh / m2 / rok

Znając  szacunkowe zapotrzebowanie na energię domu, trzeba oszacować sprawność cieplną urządzeń grzewczych:

  1. Gazowe kotły kondensacyjne - 105%
  2. Gazowe kotły konwencjonalne - 90%
  3. Kotły elektryczne - 99%
  4. Pompy ciepła 400%
  5. Kotły stałopalne - 65%
  6. Kotły stałopalne na ekogroszek - 85%
  7. Kotły pelletowe - 89%

Cena jednostki paliwa:

  • gaz ziemny - 1,45 zł/m3
  • prąd - 0,62 zł/kWh (średnia cena w Polsce)
  • ekogroszek - 0,90 zł/kg
  • pellet - 0,80 zł/kg
  • pompa ciepła gruntowa (prąd) - 0,62 zł/kWh

Koszty ogrzewania kotłem gazowym kondensacyjnym

Wartość opałowa gazu ziemnego wynosi ok. 10 kWh/m3. Jeśli założymy, że sprawność pieca jest na poziomie 105%, a cena gazu 1,45 zł/m3 otrzymamy:
(1,45 zł/m3 : 10 kWh/m3) : 1,05 = 0,14 zł/kWh
Dla domu średnio-ocieplonego o powierzchni 100m2, koszt ogrzewania na rok wyniesie - 1400 zł

Koszty ogrzewania kotłem gazowym konwencjonalnym

Wartość opałowa gazu ziemnego wynosi ok. 10 kWh/m3. Jeśli założymy, że sprawność kotła jest na poziomie 105%, a cena gazu 1,45 zł/m3 otrzymamy:
(1,45 zł/m3 : 10 kWh/m3) : 0,90 = 0,16 zł/kWh
Dla domu średnio-ocieplonego o powierzchni 100m2, koszt ogrzewania na rok wyniesie - 1600 zł

Koszty ogrzewania kotłem elektrycznym

Analogicznie, jeśli założymy, że sprawność kotła jest na poziomie 99%, a cena prądu - 0,62 zł/kWh, a wartość opałowa wynosi - 1 kWh, otrzymamy:
0,62 zł/kWh : 0,99 = 0,63 zł/kWh
Dla domu średnio-ocieplonego o powierzchni 100m2, koszt ogrzewania na rok wyniesie - 6300 zł

Koszty ogrzewania kotłem stałopalnym na ekogroszek

Jeśli założymy, że sprawność kotła jest na poziomie 85%, a cena ekogroszku - 0,90 zł/kg, wartość opałowa wynosi 7 kWh/kg otrzymamy:
(0,90 zł/kg : 7 kWh/kg) : 0,85 = 0,15 zł/kWh
Dla domu średnio-ocieplonego o powierzchni 100m2, koszt ogrzewania na rok wyniesie - 1500 zł

Koszty ogrzewania kotłem pelletowym

Jeśli założymy, że sprawność kotła jest na poziomie 89%, a cena pelletu - 0,80 zł/kg, wartość opałowa wynosi 5 kWh/kg otrzymamy:
(0,80 zł/kg : 5 kWh/kg) : 0,89 = 0,18 zł/kWh
Dla domu średnio-ocieplonego o powierzchni 100m2, koszt ogrzewania na rok wyniesie - 1800 zł

Koszty ogrzewania pompą ciepła

Jeśli założymy, że sprawność pompy jest na poziomie 400%, a cena prądu - 0,62 zł/kWh otrzymamy:
0,62 : 4,00 = 0,15 zł/kWh
Dla domu średnio-ocieplonego o powierzchni 100m2, koszt ogrzewania na rok wyniesie - 1500 zł

Powyższe zestawienie pokazuje, że ceny za kWh są do siebie zbliżone, poza ogrzewaniem elektrycznym, które wychodzi drogo. Pozostaje kwestia dostępu do mediów oraz komfort związany z użytkowaniem danego kotła i z ciepłem w domu, które są różnie postrzegane przez różnych ludzi. Jednym zależy na niskich kosztach inwestycyjnych, a innym na inteligentnym sterowaniu i nowoczesnych systemach ogrzewania indywidualnego pomieszczeń.

Analiza kosztów ogrzewania pokazuje nam, że najlepiej jest zainwestować w dobrą termoizolację budynku, ona najpewniej ograniczy nam koszty ogrzewania. W tym wypadku oszczędność może się nie opłacić, niezależnie od tego, który system grzewczy wybierzemy.