Grupy pompowe - oszczędność czasu i pieniędzy!

Grupy pompowe - oszczędność czasu i pieniędzy!
Grupy pompowe są rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością, choć nadal nie każdy instalator chce im zaufać, nie wierząc, że powodują oszczędność jego czasu, a co za tym idzie i pieniędzy.

Spójrzmy na sprawę od strony ekonomicznej. Grupa pompowa, choć wymaga dodatkowych wydatków i uwzględnienia w projekcie instalacji, powoduje, że czas montażu całego systemu jest dużo krótszy. W związku z tym instalator, za te same pieniądze wykona zlecenie w krótszym czasie i prędzej może realizować następne. W okresie roku okaże się, że wykonał więcej zleceń, więc zarobił więcej, dodatkowo przy mniejszych nakładach pracy.

Grupa pompowa umożliwia uzyskanie oszczędności nie tylko inwestycyjnych, ale i eksploatacyjnych, co jest sporą korzyścią dla inwestora.

Co kryje się pod nazwą grupa pompowa? Jest to układ zaopatrujący kocioł w ciepło, z obwodami odbiorników, np. do ogrzewania podłogowego lub grzejników. Na rynku dostępne są różne modele grup pompowych, których wyposażenie zależy od stopnia zaawansowania, przeznaczenia oraz warunków pracy.

Grupy pompowe zostały zamknięte w niewielkiej, dobrze izolowanej obudowie, dzięki czemu zajmują mniej miejsca niż osobne elementy instalacji. Izolacja termiczna podzielona jest na sekcje, dzięki czemu elementy elektryczne znajdują się poza izolacją. Dzięki temu rozwiązaniu istnieje możliwość zdjęcia tylko części izolacji, aby uzyskać łatwy dostęp do najważniejszych elementów hydraulicznych grupy. Podstawowym elementem grup pompowych jest pompa cyrkulacyjna i opcjonalnie dwa zawory odcinające z termometrami oraz zawór zwrotny. W zależności od modelu, mogą być one wyposażone w różnego rodzaju sterowniki. Urządzenia posiadają z 3-drogowy termostatyczny zawór mieszający do stałej regulacji temperatury w obiegu grzewczym. Dzięki zastosowaniu w grupach pompowych obrotowych zaworów mieszających o progresywnej charakterystyce przepływu możliwe jest pogodzenie precyzyjnej regulacji temperatury przy niewielkich przepływach oraz zapewnienie dużej wydajności dla większych instalacji. Choć grupy pompowe różnią się od siebie, wszystkie łączy to, że posiadają kompaktową budowę i dobrą izolację urządzenia, która zapobiega stratom ciepła. Grupy pompowe zastępują fragment instalacji ogrzewania podłogowego, rozdzielacz kotłowy pozwala na rozdział wody grzewczej do zasilania części nisko- i wysokotemperaturowej oraz zawór mieszający do ogrzewania podłogowego. Grupy pompowe przeznaczone są do instalacji z kilkoma obiegami, w których wymagana jest stała regulacja temperatury i efektywne wykorzystanie energii. Umożliwiają prawidłowe działanie urządzeń wymagających różnych parametrów ogrzewania, jak grzejników i niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego. Umożliwiają także podłączenie dwóch różnych źródeł ciepła, takich jak gazowy kocioł kondensacyjny i kocioł na paliwo stałe, który wymaga zabezpieczenia przed zbyt niską temperaturą powrotu.

Trzeba przyznać, że oprócz niewielkich rozmiarów, grupy pompowe zapewniają nowoczesny i atrakcyjny wygląd. A ich unikatowe rozwiązania, dzięki którym spełniają wymagania przepisów unijnych, sprawiają, że urządzenia mogą poszczycić się energooszczędnością. Ponadto, grupy pompowe dostępne są w dwóch wielkościach, wiec bez problemu można je dopasować do każdej instalacji i wielkości kotłowni.

W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na jego całkowitą wydajność, dlatego trzeba zwrócić uwagę na komponenty, aby były wysokiej klasy, a cały system był dobrze zaprojektowany.